وبلاگicon
استاندار لایق - در انتظار بهار ظهور

در انتظار بهار ظهور
عشق یعنی یک خمینی سادگی... عشق یعنی با علی دلدادگی.... عشق یعنی دست تو پرپر شده...عشق یعنی یک علی رهبر شده... عشق یعنی لافتی الا علی.... عشق یعنی رهبرم سید علی
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸۸ توسط بچه شیعه | پيام هاي ديگران()

استاندار لایق

ام سلمه از بانوان برازنده و عالیمقام صدر اسلام بود، که پس از شهادت شوهرش ، همسر رسول خدا گردید. و همواره یار مهربان براى پیامبر (ص ) بود، و پس از پیامبر (ص ) نیز همواره با خاندان نبوت ، محشور بود و از حریم آنها حمایت مى کرد.
شوهر اول ((ام سلمه )) شخصى بنام ((ابوسلمه )) بود، ام سلمه با شوهرش ‍ همراه کاروان جعفرطیار (ع ) به حبشه مهاجرت نمود، عمربن ابى سلمه از فرزندان نیک ام سلمه است که در حبشه (در دومین سال هجرت به حبشه ) به دنیا آمد.
در جریان جنگ جمل که بین سپاه على علیه السّلام و سپاه طلحه و زبیر در بصره (در سال 36 هجرى ) واقع شد، ام سلمه فرزند خود را ((عمربن ابى سلمه )) را به یارى على (ع ) فرستاد و طى نامه اى که همراه او براى على علیه السّلام فرستاد، نوشت : ((اگر نه این بود که جهاد بر زنان واجب نیست ، من در جهاد شرکت مى کردم ، اما جهاد را خداوند بر ما واجب نکرده ، این پسرم را که چون جانم عزیز دارم ، فرستادم تا در خدمت شما با دشمنان خدا جهاد نماید، اى امیرمؤمنان ، او را به خیر و نیکى توصیه فرما)).
عمر بن ابى سلمه از افراد مخلص و شجاع و متعهد یاران على (ع ) به شمار مى آمد، و آنگونه لیاقت یافت که امیرمؤمنان على (ع ) او را استاندار بحرین و فارس نمود.
او مدتى این مسئولیت را به عهده گرفت و به خوبى انجام وظیفه نمود.
تا اینکه على علیه السّلام وجود او را براى جبهه جنگ با شامیان لازم دانست ، شخصى از انصار بنام نعمان بن عجلان را بجاى او گماشت و او را براى جبهه و جهاد فرا خواند، نامه اى براى او نوشت و از او صمیمانه تشکر و تقدیر کرد و سپس او را براى رفتن به جبهه دعوت نمود، ترجمه متن نامه از این قرار است :
((... اما بعد، من ((نعمان بن عجلان زرقى )) را فرماندار بحرین ، قرار دادم ، و اختیار تو را از استاندارى (بحرین و فارس ) برگرفتم ، بدون آنکه این کار براى تو داراى مزمت و سرزنش باشد، چرا که تو استاندارى و حکومت را به نیکى انجام دادى ، و رعایت حق امانت نمودى ، بنابراین به سوى ما حرکت کن ، بدون آنکه مورد سوءظن یا ملامت ، یا متهم یا گنهکار باشى ، زیرا من تصمیم گرفته ام به سوى ستمگران اهل شام حرکت کنم ، و دوست دارم تو با من باشى )).
فانک ممن استظهر به على جهاد العدو و اقامة عمود الدین انشاءاللّه .
:((چرا که تو از کسانى هستى که من در جهاد با دشمن و بر پا داشتن ستونهاى دین ، از آنها کمک مى جویم انشاءاللّه )).
به این ترتیب از این ماجرا مى آموزیم :
1- استاندار، باید فردى لایق باشد.
2- وقتى در پست خود، به خوبى انجام وظیفه نمود، مورد تشویق رهبر قرار گیرد.
3- آنگونه باشد که اگر بتواند براى مسؤ لیت دیگر، کارائى بیشتر داشته باشد، براى همان ، آماده باشد، چنانکه ((عمربن ابى سلمه )) فرزند لایق و رشید ام سلمه ، چنین بود، و حضرت على (ع ) از او براى جهاد با دشمن و نگهبانى از ستونهاى دین استمداد نمود، براستى هزاران درود برچنین مادر قهرمان پرورى ، و چنین فرزند لایق و برازنده اى !.

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
.:
Themes By Blog Skin :.