وبلاگicon
قاطعیت در اجرای عدالت - در انتظار بهار ظهور

در انتظار بهار ظهور
عشق یعنی یک خمینی سادگی... عشق یعنی با علی دلدادگی.... عشق یعنی دست تو پرپر شده...عشق یعنی یک علی رهبر شده... عشق یعنی لافتی الا علی.... عشق یعنی رهبرم سید علی
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸۸ توسط بچه شیعه | پيام هاي ديگران()

 قاطعیت در اجراى عدالت

در کوفه ، شخصى بنام ((نجاشى )) از سرشناسهاى قبیله یمانیه ، و از شاعران متشخص و معروف بود، وى در ماه رمضان شراب خورد، و حتى رعایت قداست ماه رمضان را نکرد، او را به دادگاه امیر مؤمنان على (ع ) آوردند، و پس از اثبات شرابخوارى او، امام (ع ) دستور داد، هشتاد تازیانه به او زدند، سپس دستور داد او را یک شب زندانى کردند، فرداى آن روز به دستور على (ع ) او را احضار کردند، و حضرت ((بیست تازیانه دیگر به او زد)).
او پرسید: ((دیروز حد شرابخورى را بر من جارى کردى ، پس این بیست تازیانه براى چیست ؟!)).
امام فرمود:
هذا لتجریک على شرب الخمر فى شهر رمضان .
:((این بیست تازیانه ، به خاطر آن بود که تو حرمت و قداست ماه رمضان را با گستاخى خود، شکستى )).
بعد از این جریان ، این موضوع براى (طایفه او) ((یمانیه ))، گران آمد، آنها سخت ناراحت و خشمگین شدند، طارق بن عبداللّه ، (از طرف آنها) به حضور على (ع ) آمد، و سخنانى گفت که خلاصه اش این است :
((من گمان نمى کردم که شما بین افراد، فرق نگذارى ، و بر شخصیتى برازنده و زبردست ، مانند نجاشى نیز، حد جارى شود، و او را شلاق بزنى ، و در نتیجه دلهاى را جریحه دار کنى ، و امور ما را پراکنده سازى و ما را به جاده اى به کشانى که جاده گمراهى و آتش دوزخ است )).
امام على (ع ) به او فرمود: ((و انه لکبیرة الا على الخاشعین )).
اشاره به اینکه : ((اجراى فرمان خدا، سخت و دشوار است ، جز براى آنانکه ، تسلیم فرمان خدا هستند)).
سپس فرمود: آیا نجاشى جز یک فردى از مسلمین بود، و او حرمت و حدود اسلام را نادیده گرفت ، و هتک حرمت کرد، و ما حد الهى را بر او جارى کردیم ، که کفاره گناه او است ، و خداوند مى فرماید:
ولا یجرمنکم شنان قوم على الا تعدلوا اعدلوا هو اقرب للتقوى .
:((دشمنى با قومى ، نباید باعث بى عدالتى شما شود، عدالت را رعایت کنید که به پرهیزگارى نزدیک است )).
عبداللّه در برابر قاطعیت على (ع ) نتوانست چیزى بگوید، و رفت ، و شبانه با نجاشى ، از کوفه گریختند، و به سوى شام روانه شده و به معاویه پیوستند.

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
.:
Themes By Blog Skin :.