وبلاگicon
نهضت ابراهیم در بصره - در انتظار بهار ظهور

در انتظار بهار ظهور
عشق یعنی یک خمینی سادگی... عشق یعنی با علی دلدادگی.... عشق یعنی دست تو پرپر شده...عشق یعنی یک علی رهبر شده... عشق یعنی لافتی الا علی.... عشق یعنی رهبرم سید علی
نوشته شده در تاريخ سه‌شنبه ٢٧ امرداد ۱۳۸۸ توسط بچه شیعه | پيام هاي ديگران()

نهضت ابراهیم در بصره

ابراهیم در سنه 145 پرچم مخالفت با حکومت منصور را برافراشت

در همین سال شهادت محمد بود، که ابراهیم در ماه رمضان و یا اوائل شوال سنه 145 پرچم مخالفت با حکومت منصور را برافراشت ، عده بسیارى از مردم شهرهاى فارس و بصره را در این راه همراه خود کرد و مردم که از ستم منصور، سخت ناراحت شده و بستوه آمده بودند از روى میل و اشتیاق با ابراهیم بیعت مى کردند.
جریان مبارزات ابراهیم را به منصور گزارش دادند، منصور که در این هنگام به شهرسازى بغداد، اشتغال داشت ، از آن دست کشید و از شدت ناراحتى همه تفریحات و کارها را تعطیل کرد، چه آنکه مطلع شده بود، حدود صد هزار نفر در رکاب ابراهیم آماده جنگ هستند. و خطر بسیار نزدیک و جدى است !
منصور برادرزاده خود، عیسى بن موسى را طلبید و او را با سپاه مجهزى به جنگ ابراهیم فرستاد.
از کوفه براى ابراهیم خبر بردند که مردم کوفه خود را براى جان نثارى و یارى او آماده کرده اند: ابراهیم با سپاه خود به جانب کوفه رهسپار شد، وقتى که در راه به شانزده فرسخى کوفه به سرزمین ((باخمرى )) رسیدند، سپاه منصور سر رسید، و دو سپاه در برابر هم قرار گرفتند و نائره جنگ شعله ور شد، اما به خوبى پیروزى و تفوق سپاه ابراهیم بر سپاه منصور آشکار بود، ولى یک پیش آمد، ورق را برگرداند و موجب شکست سپاه ابراهیم شد، و آن این بود(200).
سپاه منصور و حتى عیسى بن موسى ، فرمانده سپاه ، پشت به جنگ کرده و راه فرار را بر قرار اختیار کرده بودند، در این هنگام ، شدت گرمى جنگ ، ابراهیم را کلافه کرده بود، ابراهیم براى رفع گرما تکمه هاى قباى خود را گشود و پوشش سینه را رد کرد، در همین لحظه ناگهان شخصى که معلوم نشد چه کسى بود، تیرى به طرف ابراهیم انداخت و این تیر بر گودى گلوى ابراهیم وارد آمد، و پس از لحظه اى ابراهیم از پاى درآمد و شهید شد، وقتى که لشکر منصور از شهادت او مطلع شدند، جان گرفتند و برگشتند، طولى نکشید که بر لشکر ابراهیم فائق شدند، و سر ابراهیم را از بدن جدا کرده و براى منصور فرستادند.(201)
منصور آنرا براى عبرت مردم کوفه فرستاد و مدتى آن را در آنجا نصب کردند.(202

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
.:
Themes By Blog Skin :.